Вегетаріанці за примусом: понад два тижні вихованці черкаських дитсадків не бачили м’яса

Овочеві бульйони, ліниві вареники, молочна каша та гарніри і, як найбільший делікатес, — сарделька, рідше — риба: ось таке нехитре меню пропонує в останні тижні вихованцям дошкільних навчальних закладів міста Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міськради. Причина вимушеного вегетаріанства — вчергове зірване проведення тендеру. Це уже звична практика для черкаських освітян, торік черкаські діти через тендерну катавасію кілька тижнів прожили в садках без молочки.

У дитячих садочках Черкас вже другий тиждень відсутнє в меню харчування м'ясо. Супи варяться на овочевому бульйоні. До гарнірів, в більшості садочків дають сосиски. Або взагалі просто кашу з маслом. У департаменті щодня обіцяють вирішити ситуацію, та ситніше від цього дітям не стає.

— Таке враження, що вони десь створили стратегічний запас сардельок, а тепер не дадуть м’яса, допоки не згодують нашим дітям усі сосиски. Це якийсь жах, багато мам вдома дітям не дають такої їжі. Скажіть, що буде зі шлунково-кишковим трактом дитини після такої сарделькової атаки, — обурюється черкащанка Дарина Гринько.

Батьки й до того часто були невдоволені якістю харчування дошкільнят у Черкасах, оцінити ж сьогоднішню ситуацію просто бракує слів.

— Моя п’ятирічна доня ходить в офтальмологічний спеціалізований садок №13. Якість харчування у нашому садку, як на мене, потребує кращого. Уже давно змінилися норми білків, жирів та вуглеводів для дітей. А в нас все готують за рецептурником 70-х років. І поєднують між собою продукти, які взагалі не сумісні. Там взагалі є день, коли дітям на обід дають борщ із квасолею та курятиною, горохове пюре і солоний огірок. Або рублений оселедець на сніданок! А сосиски сумнівної якості та кавовий напій — не припустимі в дитячому харчуванні взагалі, — аргументує черкащанка Олександра Барковська. — У нас колись були невеликі проблеми зі шлунково-кишковим трактом, то навіть лікар на УЗД сказав, що все це від харчування в садочку. Оскільки більшість часу дитина проводить там і харчується відповідно в ньому, я попросила наших вихователів замінити доньці кавовий напій та какао просто на воду. Проблеми зі шлунком на тому частково вирішилися.

У департаменті освіти та гуманітарної політики Черкаської міськради відсутність м’яса у дитячому меню пояснюють тендерними перипетіями. Мовляв, місцеві постачальники м'яса постійно оскаржують результати торгів, у результаті дітей годують сардельками.

— У нас уже дуже багато років у місті триває війна між постачальниками, і вони постійно оскаржують тендерні закупівлі по кілька разів. Ці тендери у нас щоразу затягуються на кілька місяців. Зараз яка ситуація — у нас відбувся тендер з 4 учасниками. Двох учасників своїм рішенням «вибив» Антимонопольний комітет, ще одного «вибила» Держаудитслужба під час моніторингу закупівлі, і в нас залишився один учасник. Із одним учасником тендер не відбувається, і тому ми були змушені наступного дня оголошувати нову закупівлю, але оскільки у нас додаткова угода до старого договору уже закінчилася, у нас на місяць понад 1 млн грн іде на саме м'ясо, виник перебій. Ми його закрили рибою, забезпечуючи усі норми харчування, відповідно давали лише сардельки, — виправдовувався перед центральними телеканалами директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов.

Чиновник запевняє: розуміє, що без м'яса харчувати дітей не можна. Мав відбутися ще один аукціон, але через певні технічні причини його  перенесли ще на тиждень.

— Ми зараз залучаємо спонсорів, меценатів, для того, щоб вони закрили питання з постачанням м'яса на цей тиждень, поки не відбудеться аукціон, і не буде визначений переможець. Хоча не виключено, що будуть чергові оскарження і баталії. Норми харчування ми витримуємо, але по-людськи я розумію, що сосиска — це не м'ясо, — говорив Воронов. А вже за кілька днів у батьківському чаті виставив платіжку на 49 тис. грн, де він сам перерахував гроші товариству «Каштан-Плюс», яке, зазвичай, і виграє тендери по харчуванню. Навіщо такі широкі жести, зрозуміти важко, адже батьки та міський бюджет і так оплачують харчування дітей.

Тут є питання до роботи департаменту, адже це не перший тендер, який не змогли вчасно організувати та провести чиновники від освіти. Нагадаємо, у березні 2019 року так само два тижні черкаські малюки не отримували у садках молоко. Тоді пан Воронов також пояснював, що департамент вчасно підготувався та провів тендер на закупівлю молочних продуктів, однак його оскаржували. Чомусь саме в цьому департаменті безкінечні непорозуміння, конфлікти та катавасія на тендерах. Можливо,  це не випадковість, а комусь зручна та вигідна закономірність?