У Черкаській області з’явилося сучасне обладнання для професійного вимірювання рівня глюкози в крові

За даними Міжнародної діабетичної федерації та Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворюваність на цукровий діабет у світі зросла у чотири рази за останні 30-40 років та сягнула рівня пандемії ХХІ століття. Якщо у 1980 році на цукровий діабет хворіли 108 мільйонів людей, то у 2019 ця кількість становила близько 463 мільйонів, а до 2045 року сягне 700 мільйонів. Україна не є винятком: із кожним роком усе більше українців потребують якісного лікування та допоміжних інструментів у контролі над захворюванням. Відтепер у Черкаській області з’явиться медичне обладнання, що дозволяє точно контролювати рівень глюкози в крові і таким чином скоригувати лікування та запобігти ускладненням, спричиненим цукровим діабетом. Обладнання для лікарень закупила компанія Novo Nordisk Україна.

В  Україні за різними даними близько 3,5 мільйона людей із діабетом, однак знають про свій діагноз лише 1,2 мільйона. На щастя, існують сучасні методи діагностики та лікування, що значно полегшують життя з діабетом. Якщо вчасно діагностувати та адекватно лікувати захворювання, можна жити повноцінним життям, незважаючи на цукровий діабет. Дуже важливо при цьому постійно слідкувати за рівнем цукру в крові, адже занадто високий чи занадто низький рівень цукру може спричиняти важкі ускладнення для всіх органів та систем, а у найтяжчих випадках призвести до коми та навіть смерті. Тому люди з цукровим діабетом вимушені декілька разів на день колоти пальці та вимірювати цукор в крові вручну. На жаль, ці виміри не дають усю інформацію про стан здоров’я, оскільки рівень цукру може коливатися тоді, коли вимірювання вручну неможливе. Наприклад, вночі, рано вранці під час сну або під час фізичних навантажень.

Тепер у людей із діабетом на Черкащині буде можливість дізнатися рівень цукру в крові протягом усієї доби та змінити лікування, якщо це буде необхідно за результатами діагностики. Система, яка дозволяє це зробити, називається iPro2 та являє собою датчик, який призначений для постійного автоматичного визначення глікемії — рівня глюкози в крові. Моніторинг дозволяє розуміти характер змін рівня цукру в крові протягом доби і у такий спосіб виявляти наявні перешкоди на шляху до компенсації цукрового діабету (стану, коли показники глюкози крові людини із діабетом не відрізняються від показників здорової людини). Вчасно зрозумівши, що відбувається з організмом пацієнта, лікар зможе оперативно скоригувати курс лікування і уникнути можливих ускладнень. Традиційне вимірювання рівня цукру в крові не дає таких розгорнутих даних, тому значно обмежує людину у прагненні жити повноцінно.

Дослідження за допомогою моніторингової системи можна робити людям із діабетом 1 і 2 типу. Воно займає до 6 днів і проводиться під контролем лікаря. Спеціаліст прикріплює маленький пристрій до сенсора та проводить людині мінімальний інструктаж. Завдання пацієнта у наступні дні — фіксувати самопочуття у щоденник або мобільний додаток. За результатами моніторингу визначаються подальші кроки: якщо показники в нормі, то лікування можна продовжувати; а якщо ні, то лікар підбере нову схему лікування.

Системи моніторингу та сенсори для лікарень у Дніпропетровській області забезпечила данська фармацевтична компанія Novo Nordisk. Близько 100 років компанія займається лікуванням цукрового діабету. Усі ці 100 років Novo Nordisk допомагала людям із діабетом жити повноцінним життям, маючи на меті перемогти цукровий діабет у майбутньому. У 2020 році компанія оголосила про нову стратегію соціальної відповідальності, у якій заявила, що має конкретний намір перемогти цукровий діабет. Для цього Novo Nordisk фокусується на трьох пріоритетах: вкладає в інновації та з часом прагне зробити діабет виліковним; працює над тим, щоб забезпечити доступ до інсулінів для найширшого кола пацієнтів; займається профілактикою захворювання.

Амбітні плани Novo Nordisk щодо подолання захворювання розділяє і обласний позаштатний ендокринолог Черкащини, завідувачка ендокринологічним відділенням КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», кандидат медичних наук Ірина Бондарець. До ендокринологічного відділення обласної лікарні в середньому за рік звертається до 10 тисяч людей із цукровим діабетом на амбулаторний прийом, близько тисячі з них проходять стаціонарне лікування.

  • Показники цукру крові у пацієнтів з цукровим діабетом дуже варіабельні як при першому, так і при другому типі цукрового діабету, — зазначає Ірина Бондарець. — Завдання ендокринолога— компенсувати вуглеводний обмін, тобто врегулювати цукор крові в рамках параметрів, які є індивідуальними для кожного пацієнта в залежності від типу та стажу діабету, віку пацієнта, супутніх ускладнень і захворювань. Моніторинг — необхідна частина компенсації цукрового діабету — дасть можливість швидко компенсувати та скоригувати лікування вуглеводного обміну наших пацієнтів.

У нашій роботі ми вже використовували схоже обладнання. Його купували пацієнти за власні кошти. Варто зазначити, що працювати з системою добового моніторингу набагато легше — лікар чітко бачить вплив фізичного навантаження, прийому їжі, психоемоційного перевантаження, вплив різних видів інсуліну або таблетованих цукрознижуючих препаратів на рівень цукру в крові. Особливе місце займає добовий моніторинг у компенсації вуглеводного обміну у спортсменів та людей, які мають періодично пікові фізичні навантаження.

За словами Ірини Анатоліївни, Черкаська область — серед лідерів із захворюваності на цукровий діабет. Протягом багатьох років Черкащина посідає третє або четверте місце за рівнем захворюваності та поширеності на всі форми цукрового діабету в Україні. Щороку кількість людей із діабетом в області збільшується. Станом на сьогодні на Черкащині близько 50 тисяч людей із діабетом, із них майже 8 тисяч пацієнтів отримують лікування інсуліном.

Система добового моніторингу вже з’явилася в лікарнях області і наразі фахівці проходять онлайн-навчання. Наразі, під час карантину, у КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» людям із ендокринними захворюваннямиможна лише пройти консультації за направленням сімейного лікаря та лікаря-фахівця у роздрукованому вигляді. А коли ендокринологічне відділення Черкаської обласної лікарні відкриється після карантину, пацієнти зможуть пройти моніторинг, і він буде безкоштовним.


Лікування пацієнтів із цукровим діабетом здійснюють сімейні лікарі та лікарі-ендокринологи за місцем реєстрації пацієнта, — говорить Ірина Бондарець. —Планується проведення моніторингу в умовах ендокринологічного стаціонару. Наразі планова госпіталізація зупинена, але вже розглядаються питання щодо проведення добового моніторингу крові амбулаторно. Про початок здійснення добового моніторингу буде додатково повідомлено.

Із можливістю проходити добовий моніторинг люди з діабетом в Черкаській області можуть зробити великий крок на шляху до компенсації, а також нарешті взяти під контроль життєво важливі показники.