«Ракета пройшла спочатку крізь моє серце, а потім зруйнувала будинок»: внаслідок ракетного удару по Умані загинуло 23 людей

28 квітня о 4.30 російська крилата ракета влучила в житлову багатоповерхівку в Умані. Вибухом зруйнувало майже цілий під'їзд. Рятувальники розбирали завали понад добу. За даними МВС, внаслідок удару загинуло 23 людини, серед них – шестеро дітей: троє дівчаток (8, 11 та 14 років) та троє хлопчиків (півтора, 16 та 17 років).

О сьомій ранку минулої п'ятниці їду до Умані. Дві з половиною години тому місто зазнало жахливої ракетної атаки — одна з російських ракет Х-101 влучила в під'їзд панельної дев'ятиповерхівки. Місце трагедії видно відразу — в панельному будинку обвалилася половина під'їзду — секція двокімнатних квартир. Замість них на землі — купа будівельного сміття. Постраждалий будинок — один із чотирьох у дворі. У ньому та в усіх інших немає жодного цілого вікна.

Поруч зі мною стоїть сімейна пара. Жінка без куртки, лише накинула картатий плед на плечі.

— Ви з цього будинку? — набираюся сміливості запитати. Відповідь мене збиває з ніг.

— Ні. Наші діти жили на шостому поверсі, — відповідає.

Я повертаю голову й дивлюся на шостий поверх. Саме туди прилетіла ракета, бо у квартири, яка виходить на інший бік, похилилася  стіна. Там вціліло одне вікно на кухні. Переводжу погляд на чоловіка — він у прямому сенсі зчорнів і лише затягується цигарками.

Знаходжу чоловіка пенсійного віку, який неохоче починає розказувати. За його словами, будинок зведений 32 роки тому як гуртожиток для працівників рембази. Потім жителям дозволили  житло приватизувати. Вони знають один одного десятиріччями, чужих тут практично нема. 

Блондинка Оксана, що стоїть поруч зі мною біля зруйновано під'їзду, згадує, що тривога почалася незадовго до 4 години.

— Почули два звука влучань. Спочатку — далі в рембазу. Потім бахнуло біля нас.  У трьох сусідніх будинках не лишилося жодного вцілілого вікна. Хоч з другого боку багатоповерхівки, куди влучила ракет, вікна цілі.

Жінка працює в магазині продавцем. В під’їзді жила подружня пара її колег-продавців.

— Я нічого не знаю, про їхню долю, — каже.

Ще один чоловік показує на зруйноване вікно і каже, що то квартира його рідної сестри.

— Сестра все життя робила людям ремонти й собі зробила квартиру-ляльку. На вихідні збиралася забрати онуків, але завадила погана погода. Можна сказати, пощастило.

Пенсіонер-литовець Айдас раніше працював на заводі «Мегометр». Його квартира була на 6 поверсі, але з іншого боку.  Від удару в житлі проломило стіну.

— Я прокинувся, коли ще було темно. Відкрив одне око й хотів піти в туалет. Тільки збирався встати з ліжка, будинок струсонуло, полетіло скло, мене врятувала ковдра. Відразу зрозумів, що це ракета. Встиг в темряві намацати штани, хотів взяти куртку, але там вже все було завалено. Добре, що телефон був заряджений, не знаю, як я його намацав. Відразу згадав слова, які мені колись сказали в юності. Якщо тріщить будинок — іди до основної стіни. Я підійшов до балкону, бо це і є основна стіна. Коли приїхали пожежники, підтягнули драбину, мене зняли останнім. Я весь час їм казав, щоби знімали жінок і дітей.

За кілька днів територія постраждалого будинку огороджена стрічками, біля них чергують поліція та рятувальники. Місцеві мешканці зносять до будинку квіти та іграшки. Серед них – фотографія дівчинки у вишиванці. Це 11-річна Софія Шульга. Вона з родиною жила на восьмому поверсі. Того ранку загинув також її старший брат — 17-річний Кирило. А от батькам з молодшим братиком — шестирічним Михайликом, дивом вдалося вижити. До Умані сім'я переїхала з Луганщини.

«Загинула моя учениця, творча та щира дівчинка Софія Шульга. Неможливо підібрати слова підтримки батькам, які втратили найрідніших — дочку та сина. Софія назавжди у нашій пам'яті та серцях. Спи спокійно, наша блакитноока дівчинка», — написала у соцмережах вчителька Софії Валерія Макуха.

Червоні троянди принесла до місця загибелі доньки і зятя мешканка будинку Олена Савранська:

— У мене на серці рана — таке враження, що та ракета пройшла спочатку крізь моє серце, а потім зруйнувала будинок. Загинула моя донька і зять — молоді й здорові люди. Внук у мене лишився. Ми жили в одному під'їзді. У нас в квартирі повибивало вікна і двері, а квартиру дітей зруйнувало вщент.

Внаслідок ракетного удару загинула 8-річна Уляна Тройчук. Крім неї, помер її тато та мачуха, а також бабуся. Батьки Уляни розлучилися, мама живе у селі, а батько – у цій багатоповерхівці. Тітка загиблої дівчинки розповіла, що Уляна часто була у батька вдома, оскільки ходила до школи поряд. Зазвичай її забирала мама, однак тієї ночі вона залишилась в тата. Ще 27 квітня родина мала їхати в село, однак затримались. Сподівались поїхати вранці, однак цього не сталось.

Майже останніми з-під завалів дістали тіла 28-річної Олени Одайської та її маленького синочка Вані, якому було лише 1 рік та 5 місяців. Чоловік Одайської тієї ночі поїхав до Миколаєва, він відвозив зерно.

Він саме повертався назад, коли все це сталося. Приїхав, побачив увесь цей жах. Рома впізнав своїх по залишках одягу, розповідає хрещений загиблої молодої мами Іван.

Нині постраждалі мешканці під’їзду оговтуються та відновлюють здоров’я. Подружжя Марії й Олександра Горідьків жили на 5 поверсі.

— Дві квартири виходили в один бік, і дві в  інший, — розповідає Марія. — Я маю двох дітей і під час повітряних тривог ми виходимо в коридор, де чоловік облаштував укриття за двома стінами. Того ранку теж зробили так само. Коли пролунав вибух і під'їзд наповнився димом, ми намагалися вискочити на вулицю. Ліфт упав відразу, тому йшли пішки. Було темно й страшно, до того ж, вхідні двері заклинило. Вже не пам'ятаю, як нам вдалося вибратися з будинку. Перше, що побачила надворі — бетонні блоки, які просто повипадали з будинку й лежали в дворі.

Наразі 26 мешканців будинку отримали тимчасове житло. Усіх постраждалих забезпечили продуктовими наборами. У будинку ведуться ремонтні роботи та працюють комісії. Вони фіксують завдані збитки в багатоповерхівці, в яку влучила російська ракета. А також у сусідніх будинках, що зазнали пошкоджень від вибухової хвилі.

— Наразі всі зусилля ми зосередили на фіксації наслідків. Ідуть детальні описи у загальнодержавну базу даних, щоб надалі визначитись із компенсаціями, — зазначив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.

Уманська міська рада 1 травня спрямувала 3,2 млн грн на першочергові потреби потерпілих. Також із обласного бюджету додають понад 5,2 млн грн: 2 млн грн – на ліквідацію наслідків ракетного удару, понад 3,2 млн грн – для надання матеріальної допомоги родинам загиблих і травмованим. Американський фонд GEM та HGBF, а також “Нова пошта” допомагатимуть із заміною вікон у будинках.

Нині розслідують кримінальне провадження за фактом ворожого ракетного удару по цивільному об’єкту на Черкащині. Слідчі Управління СБУ в Черкаській області кваліфікували цей обстріл як черговий воєнний злочин РФ, пояснили в пресслужбі.

Речниця Черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик, додала, що карну справу відкрили за процесуального керівництва обласної прокуратури:

Відкрите кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством згідно з ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України.