«Плануємо ремонтувати вулиці й дороги»: власні надходження громад зростають, натомість держава зменшує свою субвенцію

Попри війну, надходження до місцевих бюджетів не зменшились, а подекуди й суттєво зросли. Яскравий приклад – Черкаська міська рада, бюджет якої цьогоріч запланований у розмірі 4,5 мільярда гривень. Бюджет розвитку взагалі ж сягнув рекордної цифри – майже 1,7 мільярда. Які бюджети ухвалили інші громади області і що збираються будувати чи ремонтувати цього року? З таким питанням ми звернулися до голів громад Черкащини.

— Бюджет Кам'янської громади попри війну минулого 2022 року ледь не сягнув цифри в 200 мільйонів гривень, каже міський голова Кам'янки Володимир Тірон. — Точна цифра — 199 мільйонів 123 тисячі гривень. Виконання бюджету — 109 %. Якщо порівнювати із 2021 роком, то ми додали 13 мільйонів гривень. План на нинішній рік — 193 мільйони 252 тисячі. Однак, сподіваюся, ми його теж перевиконаємо. Вже за два місяці цього року ми перерахували 5 мільйонів на Збройні сили України. Ще за 4,3 мільйона хочемо купити рентгенапарат для нашої лікарні. Кошти вже перерахували. Також плануємо ремонтувати вулиці й дороги. І навіть ті, які нам не належать — маю на увазі державні дороги, що між селами нашої громади. Доки триває війна, держава навряд чи їх відремонтує, а нашим школярам треба їздити до школи вже зараз.

Тальнівська громада теж перевиконала минулорічний бюджет.

— У 2022 році свій бюджет ми виконали на 106%, —  розповідає міський голова Тального Василь Сідько. —  У планах тоді було 314 мільйонів гривень, а на нинішній рік заплановано 319 мільйонів. Власні надходження зростають, натомість держава зменшує свою субвенцію. Передовсім на освіту й медицину. Також маємо виділити кошти на оборону. З першочергових завдань — завершити будівництво заводу з виготовлення паливних пелет. Інвестор має придбати обладнання, а ми — забезпечити його сировиною. Це значно здешевить опалення бюджетних організацій у громаді. Плануємо відремонтувати тротуар на центральних вулицях Тального. Держава зараз забороняє ремонт доріг, але днями я їздив на село Шаулиху. Якщо зараз не відремонтувати ямки на дорозі, то через кілька років доведеться вкласти значно більші кошти. Сподіваюсь держава ухвалить правильне рішення й дозволить нам робити такий ремонт.

У Катеринополі цьогорічний бюджет збільшили не набагато — лише на 1 мільйон гривень.

— Воліємо краще перестрахуватися й перевиконати бюджет і за підсумками півріччя все перевиконане спрямувати на вирішення нагальних проблем громади. Щойно була селекторна нарада з керівництвом області, де домовилися про ремонт усіх шкіл, які не мають укритті,в із тим, щоби з наступного року всі діти могли навчатися очно. Ми маємо три такі школи. Щодо ремонту ліцею № 2 в Катеринополі, то є попередня домовленість із благодійним фондом, і наш уродженець Юрій Косюк обіцяв виділити на ці потреби 3 мільйони гривень. Наше фінансування — 600 тисяч. Вже провели тендер, сподіваємося почати роботи в третій декаді березня. Звісно, виділяємо гроші на армію — як централізовано, так і у вигляді допомоги нашим землякам-військовим.

У Каневі суттєвих змін до бюджету-2023 не вносили.

— Нічого суттєвого робити ми не плануємо, доки триває війна. Цифри цьогорічного бюджету такі самі, як і минулого року. В разі перевиконання додаткові кошти спрямуємо тим, кому вони найнеобхідніші зараз — Збройним Силам України, — каже міський голова Канева Ігор Ренькас.

Теж саме каже заступник міського голови Монастирища Олег Недогода.

— Бюджет на рівні минулого року, бо рости йому немає звідки. Можливе маленьке зростання за рахунок збільшення державою мінімальної зарплати. Але це дуже символічні кошти, й говорити про них у плані можливого будівництва не доводиться.

У Звенигородці бюджет минулого року виконали на 113%. Нинішній теж збільшили на 31 мільйон гривень.

Купляємо шкільний автобус за 3 мільйони, потратимо на дороги 8 мільйонів, в тому числі на дорогу до Моринців, — каже міський голова Олександр Саєнко. — Додамо освіті 10 мільйонів, бо їм не вистачає, на благоустрій замість 18 мільйонів витратимо 26. Окремо додамо Збройним Силам, поліції ще до 5 мільйонів гривень. Гроші є куди вкласти, то зараз над цим і працюємо.

Після останньої адміністративної реформи Черкаська область має 4 райони і 66 територіальних громад. Найбільше — в Черкаському районі — 26.