Пити йодид калію не потрібно: черкащанам розповіли, що робити у разі радіаційної небезпеки

Наслідки можливого теракту на Запорізькій атомній електростанції для України можуть бути серйозними, проте не такими страшними, як після аварії на ЧАЕС у 1986 році.

Про це у коментарі Про все розповів доктор технічних наук, доцент кафедри фізики Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького Анатолій Виноградов.

Другого Чорнобилю не буде

Фахівець запевняє, що вибух такого типу, який стався на Чорнобильській АЕС на ЗАЕС принципово неможливий. Відповідно, і наслідки можуть бути серйозними, але не настільки, як на ЧАЕС.

– Головною відмінністю є різні типи ядерних реакторів. На ЧАЕС це були реактори типу РБМК (Реактор большой мощности канальный), які мали низку конструктивних недоліків, що й спричинили катастрофу. На ЗАЕС - реактори типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор потужністю 1000 МВт), у яких ці недоліки повністю усунені, зокрема, виключено можливість неконтрольованого зростання потужності енерговиділення в активній зоні реактора, - пояснює Анатолій Виноградов.

Наслідки можливого теракту на ЗАЕС залежать від характеру і масштабів пошкоджень, заподіяних енергоблокам, переконаний науковець.

- У випадку зовнішнього вибуху поряд із енергоблоком можливе його часткове руйнування і порушення герметичності конструкцій реактора, що призведе до потрапляння у навколишнє середовище певної кількості радіоактивних речовин. Але таке забруднення буде мати суто локальний характер, що буде обмежений зоною радіусом у декілька кілометрів. Значно більш серйозні наслідки матиме вибух багатотонної кількості вибухівки, закладеної всередині будівлі енергоблока в безпосередній близькості до реактора. Але і в цьому випадку зона радіоактивного забруднення навряд чи перевищить декілька десятків кілометрів і не буде носити континентального характеру, як свого часу на ЧАЕС, - коментує доктор наук.

Позитивним чинником є те, що 5 із 6 реакторів ЗАЕС перебувають в стані "холодного зупину", тобто там зупинено ланцюгову реакцію поділу атомних ядер, а отже, певну небезпеку представляють лише тепловидільні елементи, що містять збагачений уран, а також вода першого контуру.

- Ця вода перебуває в холодному стані, тобто при руйнуванні реактора не відбудеться тепловий вибух із утворенням хмари радіоактивної водяної пари. Це суттєво зменшує зону можливого радіоактивного забруднення. Що стосується 6-го енергоблоку (№ 5), то він перебуває в стані "гарячого зупину", тобто не виробляє електроенергію, а перебуває в проміжному стані, який теж є суттєво більш безпечним у випадку руйнування, ніж штатний робочий стан. Але в будь-який момент його можуть "розігнати" до робочого стану, і тоді при руйнуванні реактора відбудеться більш суттєве забруднення навколишньої території викидами радіоактивних речовин, - говорить Анатолій Виноградов.

Бігти в протирадіаційні укриття не потрібно

Про інструкції для населення у разі радіаційної небезпеки під час брифінгу розповів директор департаменту цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії із правоохоронними органами ОДА Сергій Озеран.

За його словами, буде інформування населення щодо радіаційної небезпеки через сигнал тривоги.

– Буде сигнал увага всім. Далі у текстовому форматі через телебачення, радіо, ЗМІ буде повідомлено, що трапилося. Розрахунковий час надходження забруднення до Черкаської області – не менше 24 години. Буде час дістатися до безпечного місця і провести відповідні заходи, – пояснив Сергій Озеран.

Бігти в протирадіаційні укриття в разі теракту на Запорізькій АЕС – не потрібно. Можна вдома загерметизувати помешкання від радіаційного впливу: ущільнити вікна та вентиляцію, вхідні двері.

– У приміщенні, яке ви ізолюєте, ви будете в безпеці. Найбільш небезпечний період – перші три доби. Далі рівень забрудення буде зменшуватися. Тому ми і говоримо про запас харчів на 5-7 діб. Краще бути вдома, – сказав Озеран.

Треба підготувати запас води і продуктів харчування на 5-7 днів.

– Починає свою роботу аналітична комісія, яка збиратиме інформацію та надаватиме подальші рекомендації. Визначатимуть рівні небезпеки. Інформування про зміни та рекомендації щодо дій можуть надаватися кожні 15 хвилин, – додав директор департаменту цивільного захисту.

Користуватися кондиціонерами можна лише тими, які збирають повітря для охолодження всередині приміщення, а не зовні.

Крім того, заборонено вигулювати домашніх тварин на вулиці.

– Якщо є потреба виходу з приміщення – потрібен захист: распіратор або медична маска, одяг має закривати відкриті частини тіла. Заборонено вживати воду з відкритих джерел. Головне – убезпечити органи дихання, – розповів Сергій Озеран.

За словами Озерана, на ЗАЕС відсутній радіоактивний йод, а тому калій йодиди вживати не потрібно.

– Але ми не знаємо, що і як там буде відбуватися. Треба слідкувати за ЗМІ, якщо буде потреба, то буде додатково повідомлено, – резюмував Озеран.