Підвищили «заднім числом»: 26,5 тисяч пенсіонерів області отримають збільшені виплати відразу за три місяці

У червні пенсіонери, які працюють, після перерахунку заднім числом, отримають підвищені пенсії відразу за квітень, травень і червень.

Головне управління Пенсійного Фонду України провело перерахунок пенсії з 1 квітня 2023 року 26,5 тисячам пенсіонерів, із них 6,2 тисяч пенсіонерів – по стажу і зарплаті. Середній розмір підвищення пенсії після перерахунку по стажу ставновить74,59 грн, по стажу та зарплаті – 209,20 грн.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) розмір пенсії за віком визначається з урахуванням тривалості страхового стажу та обчисленої в установленому порядку заробітної плати особи. Згідно з частиною 4 статті 42 Закону № 1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

- Перерахунок пенсії проводиться із зарплати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із зарплати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої зарплати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, - пояснила заступниця начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області Тетяна Хилик.

У  разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводять не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

- Оскільки страхувальники подавали звіти про сплату єдиного соціального внеску за 1 квартал 2023 року до 10 травня 2023 року, перерахунок працюючим пенсіонерам проведено у травні. Пенсію у підвищеному розмірі жителі Черкащини отримують у червні з доплатою за квітень і травень, додала Тетяна Хилик.

Підвищення у кожного буде своє. Може бути і 100 грн, а може і 1000-1200 грн. Все залежить від того, які показники мала людина, працюючи останні два роки.

Що далі?

Із 1 липня запланована індексація на 19,7% пенсійних виплат держслужбовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, народним депутатам та науковцям. Про розповів голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус. Під індексацію підпадають виплати, призначені до 31 грудня 2022 року.

За словами керівника фонду, під час кожної індексації пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з березня 2019 року, обов’язково звіряється розмір пенсій колишніх держслужбовців із розміром пенсії, якби їм було призначено пенсію за цим Законом, а не Законом «Про державну службу». І у разі, якщо розмір пенсії, призначеної за загальним законом, перевищить розмір пенсії держслужбовця, тоді людину автоматично, без додаткових відвідувань органів ПФУ, переводять на загальну пенсію.

Також службовець нагадав, що протягом 2023 року вже проведено кілька масових перерахунків пенсій. Зокрема, під час березневої індексації було перераховано пенсійні виплати 10,5 млн українських пенсіонерів. Крім того, 1 березня було збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.