ПЕРЕАТЕСТАЦІЯ ПРОКУРОРІВ: природний відбір чи звільнення неугодних

В Україні вчергове реформують прокуратуру. Відповідний закон №1032 23 вересня підписав президент Володимир Зеленський. Новий закон передбачає зменшення числа працівників прокуратури з 15 тисяч осіб до 10-11 тисяч. Всі, хто бажають працювати в органах і далі, повинні пройти атестацію.

До 15 жовтня всі охочі продовжити роботу мали подати заяви про намір пройти атестацію до Офісу Генерального прокурора, обласної або окружної прокуратури. На Черкащині таких виявилося 99% із загальної кількості усіх сьогоднішніх працівників органів прокуратури.

— Усі прокурори Вінницької, Запорізької й Чернівецької областей виявили бажання пройти атестацію. 99% прокурорів хотіли б працювати в органах оновленої прокуратури на Волині, Житомирщині, Івано-Франківщині, Кіровоградщині, Луганщині, Львівщині, Миколаївщині, Одещині, Полтавщині, Рівненщині, Сумщині й Черкащині. В решті областей цей показник перевищує 90%, — ідеться у повідомленні на офіційному сайті Генпрокуратури.

За наслідками переатестації реформатори планують отримати прокуратуру, якій би довіряло суспільство. Щоправда, їх ентузіазм та натхнення поділяють не всі.

— Сьогодні ми спостерігаємо, як відбувається повний розвал органів прокуратури. Він розпочався навіть не 2014 року, а 2010, коли у прокуратури почали забирати повноваження. Зараз ми вийшли на завершальний етап, — коментує колишній перший заступник прокурора області Володимир Вегера, який залишив роботу в органах прокуратури 2014 року. — Особисто я не розумію сьогоднішнього підходу до переатестації. Якщо тестувати працівника, то, мабуть, за предметом його роботи: по законодавству, підзаконних актах, рішеннях Кабміну та змінах до закону. Рівень сьогоднішнього тестування дуже примітивний, там питання зразка: коли працівнику поліції дають звання капітана та які ліки і коли застосовувати. Думаю, ця реформа спрямована на те, аби з прокуратури звільнити усіх працівників, які ще здатні щось розслідувати та врешті поховати прокуратуру як орган, що здійснює нагляд за усією законодавчою діяльністю в країні, правоохоронною системою, державними органами та органами місцевого самоврядування.

На думку юриста та громадського активіста Костянтина Стратілатова, який брав участь у конкурсі на заміщення посад в органах прокуратури 2015 року, усе залежатиме від конкурсної комісії.

— Під час останньої переатестації на заміщення посади керівника місцевої прокуратури та заступників за результатами тестування я був у четвірці найкращих. Окрім того, ніхто з нашої четвірки у минулому не мав відношення до прокуратури. Однак посади ніхто так і не отримав, адже під час співбесіди конкурсна комісія надала перевагу іншим учасникам, — пригадує Костянтин Стратілатов. — Тому, думаю, і зараз усе вирішуватиме не знання законодавства та права, а висновки конкурсної комісії.

Цього разу атестація проводитиметься кадровими комісіями у три етапи. Спершу — це анонімне тестування на знання та вміння у застосуванні закону, а також загальні здібності та навички. Спочатку прокурор повинен відповісти на 100 питань протягом 100 хвилин. Прохідний бал – 70. Ті, хто здолав прохідний бар’єр, допускаються до другого етапу тестування. Третій етап – перевірка компетентності й доброчесності на співбесіді, що включатиме також виконання ситуаційного завдання за 45 хвилин. До цього етапу допустять лише тих, хто пройшов перші два.

Власне на цьому етапі громадяни й можуть повпливати на відбір працівників, адже ті, які мають негативний досвід співпраці з чимось із прокурорів можуть поскаржитися на них. Кадрова комісія братиме до уваги будь-яку інформацію про прокурора (дисциплінарні провадження, скарги на дії, дотримання правил професійної етики та доброчесності тощо).

— Друзі, давайте разом долучимося до переатестації прокурорів, аби потім не обурюватися, що в прокуратурі знову залишилися негідники, — закликає черкащан скаржитися на недоброчесних прокурорів, які саме зараз готуються проходити переатестацію Стратілатов.

Поскаржся на прокурора:

Кожен громадянин може надіслати інформацію про недоброчесного прокурора на такі електронні адреси: attestation@gp.gov.ua та diskadrcom@gp.gov.ua