Олію продають по 64 гривні

В Україні й на Черкащині зокрема стрімко зростають ціни на олію. Виробники кажуть, що такої ціни не було за всі роки незалежності.

– Вчора пішов у супермаркет «Сільпо». Купив олію «Чумак» 0,9 літра за 64 гривні 49 копійок, – обурюється мешканець обласного центру Олександр Меленчук. – Коли побачив, очі витріщив. Не повірив, що таке може бути. Минулого року така олія коштувала 25 гривень. А це подорожчала в 2,5 рази.

Микола Бойко із Тального купив олію на місцевому базарі.

– Купляю в одного й того ж місцевого виробника. Якось звик уже, що пляшка олії місткістю 0,88 літра коштує 28 гривень. Як ото хлібина в Радянському Союзі коштувала 16 копійок. А це приходжу на маленький базар поблизу міської ради й купую олію. Бабка, яка постійно торгує, називає ціну – 50 гривень. Я вже хотів розвернутися й піти, але незручно стало, бо люди довкола. Мусив купити. Тепер не знаю, що з цією олією робити – дивитися чи пробувати їсти?

– За всі роки незалежності я такого не пам’ятаю, – каже місцевий виробник Олег. Прізвище не хоче називати.  – Україна займає перше місце в Європі за вирощування соняшника. Але ціна насіння соняшнику досягла космічних висот. За тонну насіння зараз просять 25 тисяч гривень. Це просто шалені гроші. З тонни соняшнику я маю 32% олії. Продаю олію по 48 гривень за літр. Маю 15 тисяч гривень плюс 5 тисяч на макусі. Загалом виходить 20 тисяч. А ще ж треба людям зарплату заплатити. А ціна насіння – 25 тисяч. Фактично, відпускна ціна літру олії має бути 55-57 гривень. Дешевше зупинити все й нічого не робити.

З ним погоджується Борис Бурлай з ТОВ «Соната Ойл» з села Михайлівка колишнього Кам’янського району.

– Ціни на сировину почали рости в січні, – каже Борис Вікторович. – Причина – неврожай соняшнику минулого року.  

Василь Курдус із села Чижівка Звенигородського району стверджує, що минулого року не вродив соняшник.

– Валовий урожай був менший від позаторішнього на 1,4 мільйони тонн. Плюс додався шалений попит на зовнішньому ринку. Всі кинулися експортувати, бо вигідно. Зараз дорожчає не тільки олія. За кордоном дуже гарну ціну дають на пшеницю, тому хліб теж зросте в ціні.

Василь Олександрович каже що причина – зміни клімату.

– Минулого року була дуже посушлива друга половина літа й осінь. У нас втратили до 50% врожаю соняшнику, а на півдні поля стояли нескошеними, бо невигідно було заганяти техніку. Все вигоріло.  Цього року опадів ніби в межах норми, але повені й болота не було – земля була не мерзла, вся волога пішла в нижні шари ґрунту. Влада повинна зайнятися насадженням лісів і посадок. Садити дерева треба по невдобках, ярах, всюди, де тільки можна. Бо може статися, що невдовзі опинимося за кілька кроків від катастрофи й голоду.

У 2019 році Україна очолила десятку країн із валового збору насіння соняшнику. Ми мали 14,5 мільйони тонн, Росія – 13, Європейський союз – 9,8 мільйонів.