Тропічний сад посеред Черкас

У самісінькому центрі Черкас 47-річний Костянтин Опарин вирощує декілька сортів лимонів, лайм, памело, мандарини, апельсини, інжир, каву, бергамот, ацеролу, гранати, ківі та багато інших екзотичних фруктів — до назв яких не звичне українське вухо. Усього в колекції черкащанина близько 50 видів екзотичних рослин.

Черкаські тропіки

Костянтин запевняє, фрукти, вирощені вдома, набагато смачніші за завезені до місцевих супермаркетів із заморських країн. Плодам своїх рослин Костянтин дає достигнути, імпортовані ж зазвичай зривають ще нестиглими, аби ті дісталися до прилавків українських магазинів цілими, до того ж їх обробляють протигрибковими препаратами. Через усе це вони не набирають свої смакові якості. Домашні ж стовідсотково натуральні, екологічно чисті і смачні. Більше того у домоволодінні черкащанина є такі фрукти, яких на прилавках місцевих супермаркетів і не знайти.

— Раніше я працював в одному із силових відомств. Якось мені захотілося мати на роботі лимон. Як то кажуть, випадковості — не випадкові, з цього лимону і почалося моє захоплення екзотичними рослинами, — ділиться садолюб. — Відчув, що це моє, почав вкладати душу, доглядати за рослинами — врешті у мене почало виходити. Я отримував ті результати, на які навіть не сподівався. Рослини дуже вдячні й на турботу відповідають щедрими урожаями та смачними плодами.

Плодами, вирощеними Костянтином здебільшого ласують його рідні та друзі. Наразі якраз достигає другий урожай інжиру, який плодоносить двічі на рік. У Костянтина декілька сортів цієї рослини. Розповідає чоловік і про плоди кавового дерева. Каже, їх м’якоть на смак нагадує нашу черешню. Напитися кави з плодів свого деревця складніше, достатній урожай може дати лише доросла рослина, а для цього потрібен час.

Черкащанам садолюб пропонує саджанці своїх екзотичних рослин. Разом із саджанцями він за потреби підтримує нових господарів консультаціями та порадами. Свою ж колекцію також розширював через спілкування із любителями екзотичних рослин у соцмережах та тематичних форумах, де цитрусоводи та екзотоводи діляться досвідом і інформацією. Частина саду чоловіка знаходиться у Черкасах, решта росте за містом у батьківській хаті. Доглядати за цим садом допомагає мама.

Секрети екзотичного садівництва

Для того, аби в наших умовах виростити екзотичні плоди, не потрібно особливих умов, навіть теплицю мати не обов’язково. Свої рослини Костянтин влітку виносить на вулицю, адже мешкає у приватному будинку, а взимку частину рослин тримає в помешканні, на підвіконнях, частину зносить у холодний та темний підвал.

Для наших умов та клімату підходять лише самозапильні рослини. Свій сад Костянтин обов’язково підживлює. Для того щоб рослини плодоносили їм потрібні фосфор, калій, а для росту — азот. При грамотній підкормці з рослини, що росте у горщику, можна зібрати кількакілограмовий урожай фруктів. Сьогодні Костянтин використовує професійні добрива, раніше намагався підживлювати, так зварними, натуральними, однак такі добрива не передбачені для рослин у горщиках, де немає необхідних бактерій, які є у відкритому ґрунті, тож таке підживлення може мати небажані наслідки. Так само Костянтин не радить садити рослини у магазинні ґрунти — їх він називає мертвими. Землю для свого саду готує сам. Для цього бере ґрунт з-під листового дерева, наприклад акації, та додає ґрунт з-під сосни, у якому містяться речовини бактерицидної дії та змішує їх.

Методом проб та помилок, через ряд невдач Костянтин здобув необхідний досвід та знання, які дозволяють йому у своєму будинку вирощувати екзотичні плоди з усього світу. Садовод ділиться своїм головним правилом: «Краще недодобрити, ніж перегодувати рослину». Він запевняє, часто люди надмірною турботою — поливом, живленням, лікуванням, оприскуванням, переставлянням рослин з одного місця в інше просто знищують їх.

Цитрусові потребують зимового відпочинку. Після літнього яскравого сонця, восени Костянтин переносить їх у напівзатемнене приміщення із нижчою температурою, а згодом і узагалі спускає в підвал. Там вони зимують. У період спокою у них припиняються вегетативні процеси. Після сну рослини так само потребують поетапного виведення з цього стану, а далі готові знову рости та плодоносити. Якщо підвалу немає, такі рослини можуть спокійно перезимувати й на підвіконні. Екзотичні рослини так само як і тутешні хворіють. Найтиповішими їх захворюваннями є щитовка та павутинний кліщ. Якщо не лікувати рослини, то протягом пів року ці захворювання їх знищать. Достатньо придбати спеціалізовані препарати та обробити рослини. Костянтин використовує препарат актара. Найнебезпечнішою для екзотичних рослин є фітофтора кореневої системи. Боротися з нею складно, але можливо, садолюб радить препарат альєтт.

Окрім екзотичних рослин, Костянтин займається ще й виноградарством. У нього півсотні сортів. Є такі, що мають ягоди завбільшки з невелике куряче яйце, а виноградне гроно може важити по кілька кілограм. Для виноградарства потрібна площа, якої у міському будинку немає, тож виноград наш садолюб вирощує за містом на дачі. Чоловік зізнається, його рослинам не вистачає дбайливих жіночих рук і підтримки. Тоді в екзотичному саду Костянтина запанувала б повна ідилія та гармонія.