Квартплата: платити чи ні?


Деякі депутати та активісти закликають городян не сплачувати квартплату новому управителю. У мерії пояснюють: на заборгованість управитель має право нараховувати пеню та стягувати борги в судовому порядку.

Цього року, згідно зі змінами до законодавства, жителі багатоквартирних будинків мають знайти собі управителя або ж створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Комунальні підприємства більше не утримуватимуть будинки! Якщо ж мешканці самі не вирішили, хто обслуговує та утримує їх будинок, міська, місцева влада має провести тендер, визначити переможця та передати йому в обслуговування багатоквартирні будинки міста. Що Черкаська мерія і зробила. Поділивши місто на чотири лоти, міськвиконком провів тендер. За право утримання будинків змагалося по п’ять учасників у кожному з лотів. Усі чотири лоти, а це в цілому 840 багатоквартирних будинків, виграв один учасник - ТОВ «Сантехбудконструкція». Хоча такий результат конкурсу й викликає здивування та занепокоєння, однак у мерії запевняють – це підприємство з усіх учасників дало найнижчу ціну й має найкращу матеріально-технічну базу. Інші учасники не оскаржували результати тендеру, виходить, погодилися з ними?!

Новий управитель ТОВ «Сантехбудконструкція» на тендер виставив свій тариф, за який він готовий обслуговувати будинки. У кожного будинку, залежно від його стану, зношеності, віку й так далі – свій розмір тарифу. В середньому по місту він виріс порівняно до тарифів служб утримання будинків у 1,5-2 рази. З новим управителем міськвиконком від імені мешканців уклав угоди. Мешканці, яких тариф або якість послуги визначеного мерією управителя не влаштовують, мають право розірвати з ним у судовому порядку відносини, або ж провести збори та створити ОСББ та самостійно визначати тариф, кількість послуг та відповідати за утримання свого будинку.

Проте, депутати Черкаської міської ради навздогін вирішили втрутитися в процес. Своїм рішенням вони анулювати рішення міськвиконкому про обслуговування багатоквартирних будинків міста приватним управителем. У виконкомі запевняють, що рішення міськради прийнято запізно, вже коли збігли всі визначені законом на це терміни. Окрім того, міський голова Анатолій Бондаренко ветує це рішення міськради. Ініціативна група депутатів, очолювана Олександром Радуцьким, через суд вирішила припинити вето мера. Цього тижня сам Олександр Радуцький за підтримки громадських активістів: підприємця Олега Лисака, Олега Скалько, депутата міськради Олександра Згіблова, правозахисника Валерія Макеєва та частини обурених новими тарифами городян вимагають від мерії виконати ухвалу суду та скасувати рішення про призначення управителя. Закликають черкащан узагалі не платити квартплату та не оплачувати послуги уже правонаступника переможця тендеру ТОВ «Сантехбудконструкція» ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість».

Заступниця міського голови Людмила Бордунос пояснює: рішення Черкаського окружного адміністративного суду про зупинення вето міського голови Анатолія Бондаренка на рішення міськради про визначення переможцем конкурсу управителя багатоквартирних будинків в Черкасах не має впливу на договори, укладені з підприємцем

Безперечно, збільшений у рази розмір квартплати вражає, особливо на фоні подорожчання решти комунальних послуг. Дивує, чому значна частина городян не хоче брати на себе відповідальність за своє житло, адже закон і ціна утримання будинку від компанії-управителя підштовхують до цього. Кожен сам відповідає за свої рішення і вчинки, і коли городяни відмовляться сплачувати за закликами депутатів, вони мають розуміти, що самі відповідатимуть за таке своє рішення. Навряд чи ці депутати потім покриють заборгованість черкащан разом із пенею, коли відстояти свою правоту і довести, що дії міської влади незаконні, їм не вдасться.
 

Корисно:
Що робити, якщо послуга з утримання будинку не надається, або надається неякісно?

У середньому один будинок за місяць збирає близько 20 тис. грн. Сьогодні в будинках, де мешканці вже назбирали кошти, управитель працює за наданими мешканцями цього будинку заявками, окрім поточного утримання. Усі заявки виконати неможливо, адже будинки ще не накопичили коштів на всі необхідні роботи. Якщо управитель не зробив якоїсь роботи, то він і коштів на її реалізацію не використав. Кожен мешканець багатоквартирного будинку, який сплачує квартплату управителю, має право прийти до нього й попросити обґрунтувати чи показати кошторис витрат. Управитель зобов’язаний такий кошторис показати.

Чому тендер виграло ТОВ «Сантехбудконструкція», а платіжки надходять від ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість»?

ТОВ «Сантехбудконструкція» зробили реорганізацію та створили «Нову якість», яка є повним правонаступником усіх прав та обов’язків товариства, що виграло тендер. У тому числі й обов’язків за договорами, укладеними з городянами. «Сантехбудконструкція» є платником податку на додану вартість, ОСББ ПДВ не сплачують. Як пояснює власник, для того, щоб мешканці будинків, які обслуговує управляюча компанія, були в рівних умовах з городянами, які утворили ОСББ, засновники «Сантехбудконструкції» прийняли рішення про реорганізацію товариства у 40 компаній, кожна з яких обслуговує свою групу будинків. Ці новоутворені підприємства на рік мають обсяг послуг не більше 5 млн грн, а отже працюють на єдиному податку, завдяки чому кожен будинок заощаджує до 15% сплачених коштів.

Де шукати представників управляючої компанії?

Основний офіс знаходиться за адресою: вул. Смілянська 145, тел. 56-01-01.

Чому на платіжках немає адреси, телефонів компанії-управителя?
Це помилка МІРЦ — компанії, яка друкує та розносить платіжки. Управитель обіцяє, що подібна ситуація більше не повториться.

Як подати заявку на виконання робіт з утримання будинку?
Зателефонувати на 1505 та залишити повідомлення. Прийти за адресою: вул. Смілянська, 145 і особисто написати заявку. Зателефонувати на номер 56-01-01.

Який рівень проплат населення?

Сьогодні лише близько 35% городяни оплачують квартплату. Коли мешканці будинку відповідально ставляться до оплати послуг управителя, компанія виділяє їм кредит у розмірі двомісячної квартплати та в рахунок майбутньої оплати починає виконувати найнеобхідніші ремонтні роботи. На підприємстві попереджають: боржникам, які зовсім не сплачують квартплату, нараховуватимуть пеню. Якщо СУБи не мали ресурсу, аби боротися з боржниками, сьогоднішній управитель готовий у судовому порядку стягувати заборгованість та пеню з боржників.

Чиїм коштом ремонтуватимуть ліфти?

Найближчим часом міськрада може прийняти програму співфінансування міста та мешканців будинку капітальних ремонтів, у тому числі й ремонтів ліфтів у співвідношенні 70 до 30%. Цього місяця в місті капремонту потребує близько 60 ліфтів. Компанія-управитель готує документи та техдокументацію, аби щойно міськрада затвердить програму співфінансування і якщо мешканці будинку акумулюють своїх 30% вартості робіт, одразу ж приступити до ремонту.

Тариф від управителя по місту
Максимальний — 8 грн за м²;
Середній — 5 грн за м².