На полях Черкащини ґрунтова засуха: чи не залишимось без урожаю?

На Черкащині через брак опадів — ґрунтова засуха. Найбільше від цього потерпають посіяні на полях яра пшениця, кукурудза, соя та картопля. Не краща ситуація – і на людських городах.

– Дефіцит опадів на Черкащині спостерігають вже півтора місяця, — каже фахівчиня обласного гідрометцентру Оксана Стіопа. — У травні випала лише третина місячної норми, а на початку червня лише 20% від норми. Саме це і спричинило ґрунтову засуху. Потреба у волозі в різних рослин в різні фази розвитку різні. Так, наприклад, в озимини зернових, у яких сформувався колос, потреба у волозі менша, тому засуха менше на них  впливає. Найгірша ситуація із ярими зерновими, які зараз формують колос — там потреба максимальна вологість, тому ґрунтова засуха на них вплине більше.

Відомий черкаський політик Микола Булатецький є водночас і відомим аграрієм,   вирощує пізні культури кукурудзу, буряк і сою.

— Засуху я передбачав ще в квітні, коли Черкаську область заливало дощами. Було зрозуміло, що на нас чекає і засуха. Радив синові сіяти кукурудзу, але він вирішив ще трохи зачекати тепла й прогадав. Однак ситуація ще не критична — стан кукурудзи задовільний. Рослина живиться тим, що зранку збирає на листі росу, яка збігає до кореня. Пригадую, що в моїй практиці було щось подібне — тільки тоді пекло сонце, а зараз спеки нема. Тоді пішов дощ і ситуація виправилася. Зараз гірші справи з соєю — сходи були рідкі, а почасти взагалі їх не було. Буряк на полі стоїть живенький, а якби пішов дощ, то взагалі був би розкішний. Думаю, запас міцності в буряка й кукурудзи є, але цей запас не надто великий.

Директор фермерського господарства «Джерело-Г» Михайло Глийовий із села Лісове Звенигородського району каже, що не може дивитися на стан посівів.

— Виїжджаю на поле й бігом утікаю звідти, бо не можу дивитися на цю картину. В найгіршому стані пшениці, особливо ті, які були посіяні по соняшникові. Ті, які сіялися по горохові, траві чи ріпаку — трохи кращі.  Однак верхній шар ґрунту зовсім не має вологи. З часом це може вплинути й на більш пізні культури — кукурудзу, сою. Якщо найближчий тиждень не буде дощу, то не буде й врожаю.

Фермер Василь Курдус із Чижівки стверджує, що критична ситуація склалася й для картоплі.

— Квітнева волога, якої, здавалося, вистачить надовго, пішла так, ніби її й не було. Принаймні метровий шар ґрунту на Звенигородщині майже без вологи. Погана ситуація для ярої та озимої пшениці, але в будь-якому разі із хлібом ми будемо. Гірша справа з картоплею, яка має період вегетації 50-60 днів й саме зараз цвіте. Бульби зав'яжеться дуже мало й невеликої маси. А це стратегічний для українців продукт. Якщо з першим хлібом так-сяк будемо, то з другим — велике питання. Тішить тільки те, що в інших областях України опади мале місце. Йшли дощі на півдні, півночі й заході нашої держави. Черкаську область волога поки обходить, а дощі повинні були бути ще вчора.

Віталій Іванченко із Кам'янки на домашньому городі поливає лише капусту й огірки.

— Мало того, що посуха, та ще й на капусту напала білокрилка. Тричі вже кропив, а вона сидить і сидить. Зараз поливаю лише капусту й огірки, бо вони без вологи не можуть. Помідори й  перець ще може почекати. Картопля цвіте й в'яжеться, а дощу все немає. Бульби дуже дрібненькі. Єдине, що тішить — баштан. Має гарне гудиння й місцями вже починає цвісти. Загалом ситуація неприємна, але далеко не критична. Якщо на цьому тижні піде бодай один гарний дощ — все врятується. В тому числі й пшениця на полі. Будемо сподіватися, що синоптики не помилялися, коли прогнозували нам на цьому тижні дощі.

За прогнозами синоптиків на цьому тижні на Черкащині утримуватиметься близька до спекотної погода з 27-29 градусами тепла. Дощі можливі на вихідних.