На Черкащині «обвалилися» ціни на овочі з «борщового набору»

За пів року в Україні і на Черкащині в тому числі ціни на овочі борщового набору змінилися кардинально. Наприкінці квітня-початку травня морква коштувала 50 гривень за кілограм. Цибуля — 50-55, буряк 20-25, капуста — 35, картопля — 15. Нині ситуація абсолютно протилежна. У жовтні в черкаських супермаркетах траплялися дні, коли капусту продавали по 5 гривень за кілограм. Зараз ціна піднялася до 7-8 гривень.

— Десь на почату жовтня був на дачі в Тальному, — розповідає черкасець Володимир Меленчук. —  Біля магазину «Орізон» якийсь фермер продавав капусту. Люди бігли з торбами, возиками та їхали машинами. Я трохи пройшов і побачив сусідку, яка спішила з кравчучкою. Питаю, по чому продають? Виявляється, по 8 гривень. Люди хапали так, ніби ніколи тієї капусти не бачили. Відтоді минув місяць. Капуста в Тальному на кожному кроці продається по 8-9 гривень, і жодних черг до продавців немає. Люди натерпілися минулого року, коли ціни на овочі були захмарними, й цьогоріч надолужують згаяне. Прогнозую, що ціни на овочі зростатимуть дуже повільно. Маємо величезний урожай, який нікуди дівати.

Надія Левченко з Черкас каже, що припинила ходити на базар за овочами.

—У магазині все значно дешевше і якісніше. Якщо в магазині моркву можна купити по 8 гривень, то на ринку вона 15-20. Те саме з капустою. Картоплю на базарі за 8-9 гривень не купиш, або купиш дрібну. А в магазині вибереш найкращу. Біля мене у «Великій кишені» буряк продають по 7,99. Ану знайдіть таку ціну на ринку! Цибулю вчора в «Делікаті» бачила по 12, а на ринку просять 18-20.

Фермер із села Майданецьке Звенигородського району Ігор Рейнюк багато років займається овочівництвом. Ігор Іванович стверджує, що дешеві овочі — це надовго:

— У 2022 році з початком війни багато хто не встиг посіятися. Тому ціни на борщовий набір полізли вгору. Нині ситуація прямо протилежна. Сіяли всі, кому треба й кому не треба. До того ж, урожай видався непоганий. Значно збільшилися посівні площі — до нас навіть приїхали хлопці з Херсона й взяли по клаптику землі. До мене на консультацію приїздили люди від власника Уманських теплиць Миколи Гордія. Наступного року там хочуть узяти 200 гектарів під овочі. Тому, думаю, і наступних кілька років овочі борщового набору будуть дешевими. Тут треба зважати, що різко впав попит, бо багато людей виїхали за кордон.

За словами Ігоря Івановича, гуртові ціни на овочі зараз украй низькі.

— Добірну моркву гуртом забирають по 4-5 гривень. Буряк — теж 5. За капусту найдорожче давали 4 гривні 50 копійок. На переробку її забирають по 3,35. Ніякого експорту за умов великого врожаю немає й не передбачається, бо зерно не можуть вивезти. Звісно, така ситуація на руку споживачеві, але дуже погана для виробника. Я після сплати податків бачу, що увесь рік працював дурно, нічого не мав, тільки наробився біля землі, як катюга.

За свідченнями експертів цього року висока ціна зберігатиметься тільки на часник. На всі інші позиції буде значне падіння. 

 

.