Медична реформа: що зміниться для пацієнтів та медиків закладів, які не втрапили до проєкту спроможної мережі медзакладів Черкащини

Драбівська лікарня обслуговує понад 33 тисячі населення, але згідно з проектом Черкаської обласної військової адміністрації, не втрапила до проєкту спроможної мережі медзакладів Черкащини. Однак вона залишиться лікарнею громади, адже є фінансово спроможною, повідомляє «Суспільне».

У Драбівській лікарні приймає пацієнтів офтальмолог, уролог, хірург, терапевти, психіатр та нарколог. Марія Кир'ян – неврологиня. Щодня надає допомогу понад трьом десяткам пацієнтів:

– Працюємо з пацієнтами, які йдуть на відновлення, тому що один із гострих станів – інсульт лікується в Золотоніській лікарні.

Наявне стаціонарне відділення на 120 ліжок. А також паліативне та хоспісне відділення для тяжкохворих. Діє флюорографічний кабінет і лабораторія. Півтора року тому сюди придбали нове обладнання, що дозволяє проводити чимало аналізів, розповіла біохімік Віта Плиска.

Обслуговує Драбівська лікарня понад 33 тисячі людей, та до проєкту спроможної мережі медзакладів Черкащини не втрапила. Тому лишиться лікарнею громади, пояснила директорка закладу Світлана Бойко:

– Відповідно до нинішнього законодавства, спроможна мережа повинна включати лікарні загального типу, які обслуговують понад 40 тисяч населення. Таким чином наша лікарня залишається клінікою громади Черкаського округу Золотоніського кластеру. Входження в спроможну мережу – це план нашого МОЗу щодо включення закладів у план закупівель високовартісного обладнання. Оскільки наша лікарня не виконує високоспеціалізовані дослідження чи хірургічні втручання, ми не претендуємо на те, щоб нам закуповувалося централізовано високовартісне обладнання. Тому я вважаю, що ми будемо фінансуватися так, як і до цього.

Торік бюджет лікарні був 54 мільйони 800 тисяч гривень. 46 мільйонів отримали від НСЗУ, сім мільйонів спрямувала Драбівська громада та ще заробили 1,8 мільйона завдяки платним послугам. Цих грошей вистачило, аби забезпечити зарплатнею всіх працівників медзакладу, закупити необхідне обладнання та зробити ремонт укриття.

– На сьогодні у нас укладений договір на 11 пакетів та очікуємо підписання ще одного договору на 12 пакетів. Ми залучаємо багато коштів спонсорських, маємо багато гуманітарної допомоги, — зазначила Світлана Бойко.

Лікарня перебуває на балансі Драбівської громади із 2020 року. За словами голови ОТГ Світлани Орел, відтоді щороку спрямовують гроші на комунальні послуги та харчування пацієнтів. Утримувати заклад зможуть і надалі:

– Ми на сьогодні утримуємо лікарню, тобто ми не приймаємо рішення про передачу або приєднання до іншої лікарні. Ми вважаємо, що спроможні утримувати лікарню. Є багато питань щодо подальшого фінансування, але на сьогодні напрацьовані напрямки щодо залучення додаткового фінансування для даної лікарні.

Пацієнти ж деталі медреформи не з’ясовували, та головне, щоб лікарня продовжувала працювала так само як і зараз.

Нагадаємо, 18 липня 2022 року президент України ухвалив законопроєкт щодо наступного етапу медичної реформи – формування спроможної мережі лікарень. Передбачено, що в кожному госпітальному окрузі, тобто області, найпростіші захворювання лікуватимуть якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. У разі складніших захворювань — пацієнт потраплятиме у кластерні та надкластерні лікарні.

За словами начальника обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, нині на Черкащині планують утворити дев'ять надкластерних, сім кластерних та 13 загальних лікарень. Лікарні, які не втрапили у спроможну мережу медзакладів, залишаться лікарнями громади. Згідно з постановою Кабміну України від 28 лютого 2023 року, загальна лікарня має обслуговувати не менше 40 тисяч людей, а прибуття до закладу не повинно перевищувати одну годину.