«Коли ставлять 110% націнки, то це вже не торгівля, а спекуляція»: овочі і фрукти на Черкащині не поспішають дешевшати

Другий воєнний рік Україна зустрічає з високими цінами на овочі, меншою мірою — на фрукти. Ціни іноді демонструють просто захмарний ріст: наприкінці травня помідори в Черкаській області коштують до 200 гривень, огірки — до 100, капуста — 60-80.

Кожен похід у магазин для мене – привід зіпсувати настрій, — розповідає Надія Левченко із Черкас. — Вдома я традиційно готую дуже багато овочевих салатів. Можна сказати, що моя сім'я звикла саме до такого харчування. Але купувати моркву чи цибулю за 65 гривень — це занадто. Не думаю, що тут одна причина (всі традиційно нарікають на війну), а цілий комплекс. В тому числі й нашого уряду, який не передбачив такого розвитку подій, практично самоусунувшись від них.

У Тальному на міському ринку овочами торгує підприємиця Світлана. Нарікає, що покупців мало, а ціни незвичні для цієї пори.

— Овочі везуть із Закарпаття, яке просто не справляється із шаленим попитом, що на них звалився, — пояснює. — Якщо раніше більшу частину овочів везли із Херсонщини й Запоріжжя, а меншу — із Закарпаття, то тепер лише Закарпаття. Звільнення правого берегу Херсонщини ситуацію мало змінило. Великі площі й найбільші плантації овочів були саме на лівому березі Херсонської області. Там був і найбільший гуртовий ринок овочів у селі Великі Копані. Зараз звідти нічого не можна привезти. Так само, як і нічого не можна посіяти на правому березі, який постійно перебуває під обстрілами. Додайте й велику замінованість площ, на розмінування яких підуть роки й десятиріччя.

За словами Світлани, така ситуація незвична.

— В овочівництві трапляється така ситуація, коли попит перевищує пропозицію. У нас така ситуація другий рік. Можливо, трохи краща, ніж рік тому, але ще далека до оптимальної. Раніше я могла на 50 тисяч закупити повен мікроавтобус. Зараз беру 200 тисяч і мало що привожу. Додайте сюди погоду — якщо раніше в цю пору я вже продавала місцеву ранню капусту, то через погоду не знаю, коли вона з'явиться на ринку.

На погодні умови нарікає і фермер із села Чижівки Звенигородського району Василь Курдус.

— У людей є велике бажання наповнити ринок, але немає можливості це зробити. Причина одна — погодні умови. На початку весни було дуже багато опадів. Я би сказав, що аномально багато. В передчутті великого врожаю фермери закупили багато насіння, але висіяти його не вдалося. Спочатку цьому заважало надмірне зволоження ґрунту, а потім — корок товщиною в кілька сантиметрів, який утворився на полі. Техніка не може обробити землю й ламається, втрачається дорогоцінний час. Тому, на відміну від минулого року, я вважаю, що причиною дефіциту овочів є не суспільно-політичні проблеми, а погодньо-кліматичні.  Якби була нормальна погода — такої ціни на овочі не було б.

Фермер Ігор Рейнюк із Майданецького Тальнівської громади стверджує, що не в останню чергу причиною дорожнечі овочів є бажання перекупників заробити якнайбільше.

— Знаю фермерів, які відпускають ранню капусту по 27 гривень за кілограм, а на базарі її продають уже по 60 гривень. Хіба це нормальна торгівельна накрутка? Я ще розумію, коли ставлять 15-20%, але коли 110%, то це вже не торгівля, а спекуляція. Щодо майбутнього врожаю, який нібито впливає на нинішні ціни, то про неврожай рано говорити. Дощів справді треба, й ті, хто не має поливу — добряче потерпають. Головне, щоби після засухи пішов спокійний рівномірний дощ, а не зірвалася буря чи град, який може побити весь урожай. Тоді вже дійсно можна буде говорити про біду.

Зазвичай в середині червня — на початку липня Черкащині відбувається перехід від привозних овочів до продуктів власного виробництва. Тоді ж різко падають ціни на агропродукцію.