Із 1 липня можуть зрости ціни на електрику для черкаського бізнесу

Національна комісія держрегулювання в сферах енергетики (НКРЕКП) планує з 30 червня підвищити ціни на електрику для бізнесу на 35%. Зрозуміло, що підвищення ціни на світло автоматично призведе до загального підвищення цін. Населення відчує це, насамперед побачивши нові платіжки за воду та водовідведення. Територіальні громади Черкащини змушені будуть економити на вуличному освітленні. А ще ж люди не оговталися після підвищення цін на електрику для самого населення, яке сталося 1 червня!

Які ще неприємності чекають на жителів області після того, як для бізнесу зростуть ціни на електрику?

Для нас це дуже неприємна новина, — каже міський голова Звенигородки Олександр Саєнко. — Ми й так дотуємо наш водоканал на 4 мільйони в рік. Весь час вишукуємо можливість аби якось зменшити бюджетні виплати на нього. Недавно придбали нові економні насоси, за які сплатили 3 мільйони гривень. Думали, зекономимо на дотації, а тепер з новим підвищенням змушені будемо платити ту саму ціну, без жодної економії. А ще ж зростуть витрати на водовідведення, знежаражуючі інгредієнти для водоканалу. Виходить, що всі витрати лягають на місцевий бюджет, який не може задовольнити всі потреби.

У Шевченківській громаді на Звенигородщині вишукуватимуть можливість, де б зекономити кошти.

— Ми закупили електроенергію заздалегідь через торги на “Прозорро”, — розповідає сільський голова Сергій Смалько. —  Тепер виходить, що сума закладена в бюджеті залишається незмінною, а електрики буде менше на 35%. І я уяви не маю, на кому можна зекономити? На школах? Дитсадках? Хіба там не треба буде варити їсти? Звісно економитимемо на вуличному освітленні. Але тут теж проблема. Якщо раніше можна було здавати лічильники на повірку, то тепер існує інша вимога — обов'язкова заміна. Тому з 51 лічильника маємо найближчим часом замінити близько трьох десятків. Причому лічильники абсолютно робочі, але їх треба знімати й ставити нові. Оце вам така економія.  

У Єрківській громаді підвищать лише ціну на воду.

— Від  вуличного освітлення ми давно відмовилися  й спрямували звільнені 300 тисяч гривень на проєкт бомбосховища для одного з навчальних закладів. Якщо ціни дійсно підвищать, то змушені будемо підвищувати ціни на воду, бо, якщо не піднімемо, то залишимося без води, - каже селищний голова Леонід Польовий.

Підвищення цін на електрику призведе не тільки до зростання платіжок за комунальні послуги, а й зробить дорожчими продукти першої необхідності.

— Якщо мені підвищать ціни на електрику, то я змушений буду підвищити ціни на олію, бо за нинішнього рівня цін не зможу забезпечити рентабельність виробництва, — каже підприємець Олег Назаренко із Тального. Чоловік закуповує насіння соняшнику й виробляє олію. — Без електрики преси не працюватимуть. Рівень  нової ціни на олію поки сказати не можу, бо треба сідати й прораховувати. Але без підвищення не обійдеться.

Виробники молока й раді були підвищити ціну на свою продукцію, але ціни їм диктує ринок.

— Нехай там собі електрика зростає, як хоче, але я не можу сказати, що за таку ціну більше не подаватиму продукцію, —  бідкається фермер Олександр Мегей із села Новомайданецьке Звенигородської громади. — Ціна на молоко як була 10 гривень 40 копійок за жирність 3,4%, так і залишилася. Якщо жирність 4,5, то ціна стара — 15 гривень. І ніхто її не підвищить, особливо влітку. Стане дорожчим доїння, бо зросте ціна на світло — ваші проблеми.   Така сама ситуація із зерном. Вже скільки років поспіль ринок каже, що ціна тонни зерна — 5 тисяч. А буханка хліба в магазині “Кулиничі” в Тальному зросла з 37 гривень до 40. І це ще до підвищення електрики. Ми залежимо від трейдерів та монополістів. Треба державі якось втрутитися в процес, бо інакше рентабельність виробництва стане нульовою.

Ціни на електрику для бізнесу в Україні у 2023 зростають поетапно — 1 січня, 1 квітня й 1 липня. Заплановане зростання — останнє в нинішньому році.