Грибна «лихоманка» трусить черкащан. Тепла погода осені, бабине літо шепоче – «в ліс, по гриби». Але грибів ні на ринках, ні на дорогах не продають, а це вірний знак того, що грибів і в лісі немає. Поодинокі білі, опеньки, польські, які пощастило знайти, ніяк не свідчать про врожайний грибний рік. Однак це не зупиняє любителів тихого полювання і вони ладні їсти вже й мухомори. Як і сталося з черкащанином, який вирішив підлікуватись, пішовши не в аптеку чи до лікаря, а до лісу.
Так, 47-річному жителю Чорнявки Черкаського району його друг-народний цілитель, як альтернативний метод лікування порадив їсти мухомори в сирому вигляді. Гриби чоловік, який працює в лісництві, зібрав у лісі біля села Чорнявка. З’ївши одну шляпку червоного мухомора й не помітивши ніяких змін у стані здоров’я, зважився на ще одну. А отут уже почалося – сталося запаморочення, виникла нудота й блювота.
Чоловіка бригадою швидкої медичної допомоги відвезли до Черкаської райлікарні, де в реанімаційному відділенні він провів один день, а на наступний, відчувши полегшення, написав заяву про відмову в лікуванні і покинув стіни медзакладу.
- Це перший випадок у практиці, коли людина свідомо вжила отруйні гриби з метою лікування, і це просто казуїстика якась, - говорить завідувачка відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Світлана Нікітюк.
Гриб червоний мухомор Світлана Нікітюк називає нейротропним грибом, який має віддалену дію. Тобто, навіть якщо людині після вживання мухомора стало краще, за певний час отрута з гриба – мускарин - може вразити печінку, нирки, нервову систему і з часом ця отрута може з новою силою себе проявити.
За словами, за 10 місяців цього року зареєстровано 8 випадків отруєнь грибами з десятьма потерпілими, з яких двоє дітей. Труїлися консервованими опеньками, лисичками, розмороженими смаженими опеньками, відвареними й смаженими підвишнями, смаженими відвареними лісовими шампіньйонами.
Найбільше труяться у врожайні на гриби роки. Таким, за словами Світлани Нікітюк, був рекордний щодо отруєнь дикорослими грибами, минулий, 2018 рік. Тоді зареєстрували 39 випадків отруєнь із 62 потерпілими, із яких восьмеро дітей і двома летальними випадками.
2017 року сталося 10 випадків отруєння грибами з 13-ма потерпілими і, на жаль, двома смертями. Найстрашніше, що отруївшись грибами, помер 14-річний хлопчик. Чи то голод, бо ж хлопець був із неблагополучної родини, чи інші причини змусили підлітка піти в ліс. Зібрані зеленухи він відварив, насмажив і з’їв. Хлопчину навіть доправили з Черкас санавіацією до Києва, але врятувати життя не вдалося.
пані Світлана закликає й застерігає черкащан не збирати й не вживати гриби, які ви достеменно не знаєте й не лікуватися сумнівними альтернативними методами:
- Гриби не є продуктом першої життєвої необхідності, без них можна обійтися, без них можна прожити. Не ризикуйте здоров’ям та життям своїх і своїх рідних!
А от «мисливець за білим щастям із Карпат», знаний на всю Україну грибник із Прикарпаття Юрій Соломченко, маючи досвід споживання сирих мухоморів, для нашої газети прокоментував ситуацію з отруєнням мухоморами.
- Черкащанин міг отруїтися не так мухомором, як важкими металами, які всотує в себе будь-який гриб. А всотує він їх у п’ять разів більше, ніж огірки, помідори, інші овочі й фрукти», - припускає пан Юрій.
Червоний мухомор пан Юрій називає «царем грибів». І вказує три варіанти його використання – як ліки, їжу і засіб для розширення свідомості.
- Але навіть якщо ви будете їсти мухомор сирим, ви не отруїтесь. Його смертельна доза – 12-6 кг на людину. А стільки з’їсти його – просто нереально, – не закликаючи нікого споживати мухомори, говорить пан Юрій. – Для того, щоб знешкодити псилоцибин (алкалоїд – В.Ч.), аби не було ефекту розширення свідомості, тоді коли це не потрібно, який мали шамани, входячи в потойбічні світи, гриб потрібно виварювати. Пан Юрій додає, що відварювати гриб потрібно для того, щоби виварити важкі метали, які є в повітрі в індустріальних зонах, наближених до заводів. Будь-які гриби, знайдені в радіусі 50 км від таких зон, обов’язково потрібно проварювати. Гриби ж, знайдені в Карпатах, піддаються мінімальній термічній обробці.
Гриб червоний мухомор у більшості країн Європи європейці й американці вважають їстівним, у нас же його відносять до отруйних. Якщо проаналізувати історію і поцікавитись, для чого використовували мухомори, то їх вживали як ліки, як тонізуючий засіб перед битвами, бо вони працюють, поновлюючи сили. Певна кількість сирого гриба має знеболюючий ефект при ударах, дає енергію у лісі, якщо людина загубилась.