«Дітей у громаді катастрофічно мало»: треба, щоб у 10-11 класах було бодай 50-60 дітей

У Лісовому Тальнівської громади протестують проти фактичного закриття місцевої школи. Лісове — найдальше село Тальнівської громади. Відстань до школи — 30 кілометрів по не найкращій дорозі. Особливо, від Лісового до Шаулихи.

— Внучка ходить до 3 класу, а внук готується стати першокласником, — розповідає 50-річна Валентина Гудзима. — У школі навчається 56 учнів. Спочатку був варіант, що в селі буде гімназія, бо нам добиратися найдальше. Минулого року зупинилися на варіанті з 9-річкою. Тепер, ніби сніг на голову, нам повідомили, що в селі залишаться лише учні 1-4 класів. Це непорядно щодо нас. Ми наполягатимемо, щоби в селі залишили школу із цим їздили до голови громади Василя Сідька.

Начальниця відділу освіти Тальнівської громади Раїса Карман каже, що мусить виконати вимоги закону.

— Тридцять друга стаття закону про освіту каже, що учні мають навчатися в початкових школах, ліцеях і гімназіях. Зараз Лісівська школа — 1-3 ступенів. На 1 вересня до класів піде 35 учнів. З такою кількістю хіба можна створити ліцей або гімназію? Однозначно ні. За кількістю учнів у Лісовому під гімназію підходять лише 5-6 та 9 класи. В інших — по 2-3 учні. Яка може бути якість освіти з 2-3 учнями в класі? Плюс на оплату праці вчителів треба 1 мільйон 300 тисяч гривень. Хочу сказати, що реорганізація чекає не тільки Лісівську школу, а й інші подібні заклади. Жодних винятків не буде. Минулого року ми пропонували Лісовому, Папужинцям і Веселому Куту об'єднатися в одну школу.  Останні дві школи погодилися й тепер не мають проблем. А Лісове матиме. Бо ще треба кудись влаштовувати вчителів. Дітей у громаді катастрофічно мало. Так мало, що я не впевнена, що матимемо 10-11 класи в Тальному. Батьки ще до війни виїхали на заробітки. Оскільки бойові дії тривають, тепер забирають за кордон жінок і дітей. Повертаються лише одиниці.

У Катеринопільскій громаді ситуація подібна.

— Маємо в Катеринополі два ліцеї по 350 учнів кожен. Обидва давно були визначені як опорні школи й тепер мають приток учнів із сільських шкіл, — каже селищний голова Катеринополя Володимир Коваленко. — Оскільки ходять чутки, що закон про реформу освіти почнуть впроваджувати не з 2027 року, а раніше, то треба бути готовими до всього, бо існує проблема від'їзду учнів, і з часом можемо дійти до того, про що вже кажуть у Тальному. Станом на зараз 35 дітей із нашої громади виїхали й навчаються за кордоном. Очевидно, за таких умов у майбутньому зі створенням паралелей може виникнути проблема. Тим більше, що ми не отримали всю освітню субвенцію у 2022 році, й таке може повторитися вже цьогоріч. 30 травня скликаємо сесію селищної ради й вирішуватимемо, як нам діяти далі.

У Буках Уманського району відразу три школи досі були повноцінними.

Маємо три школи 1-3 ступенів — у Буках, Червоному Куті й Новій Греблі. Поки учнів вистачає, але вже створили ліцей у Буках. У майбутньому саме тут навчатимуться старшокласники,— каже селищний голова Буків Сергій Залізняк. — Звісно, великої кількості учнів по 4-5 паралелей ми не матимемо, бо й у кращі часи мали 1-2 старші класи.

У селі Шевченкове Звенигородського району кажуть, що дітей буде мало.

— Поки ми чекаємо на остаточну версію закону, бо з досвіду знаємо, що він може змінитися, —  каже сільський голова Шевченкового Сергій Смалько. —  Дітей для трьох старших класів ми не назбираємо. Чи треба буде возити їх у Звенигородку? Я не знаю. Можливо, для старших класів зроблять онлайн-навчання й узагалі не доведеться кудись їздити. Свого часу я пропонував створити на базі нашої школи-інтернату гуманітарний ліцей, а на базі коледжу — технічний. Сюди би нікого не треба було возити, бо тут є власні гуртожитки, де можуть проживати старшокласники.

Начальник управління освіти й науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський каже, що після реформи старшої школи в старших класах має бути профілізація.

— Одні школи вибирають профілізацією іноземні мови. Інші — математику чи фізкультуру, як 34 школа в Черкасах. Для профілізації потрібна певна кількість учнів і паралельні класи. Ситуацію ускладнює те, що частина учнів після 9 класу йдуть навчатися в технікуми й коледжі. Старшокласників лишається десь половина, а треба щоби було в 10-11 класах бодай 50-60 дітей.  З 7-8 учнями ніяку паралель не створиш. Фактично, ми повертаємося до того, що старші класи будуть лише у містах або у великих селах громад. У Чорнобаївській громаді прорахували всі варіанти й вирішили створити два таких навчальних заклади — в самому Чорнобаї та в одному із сіл. Також старші класи матимуть великі села на кшталт Червоної Слободи та Руської Поляни. Такі зараз вимоги часу й закону.

Від 1 вересня в Черкаській області неухильно зростає кількість шкіл, які навчаються очно й навпаки — зменшується кількість шкіл з дистанційною та змішаною формами навчання.