Архітектурну пам’ятку в центрі Черкас поки що збережуть

Минулого тижня частину городян обурила звістка про наміри одного з міських забудовників звести багатоквартирний будинок на місці архітектурної пам'ятки - садиби Кринського, яка була збудована 1907 року. Активісти зареєстрували електронну петицію на сайті міськради та надали розголосу ситуації.

- Поки ми сидимо на карантині, хтось руйнує історичні будівлі. Замість архітектурної пам'ятки має вирости багатоповерхівка. Будівельна компанія хоче на цьому місці збудувати багатоповерхівку на 30 метрів заввишки. Цікаво, чим керувався директор департаменту архітектури та містобудування Черкаської міськради Артур Савін, даючи дозволи на подібне, — обурюється голова ГО «Молода Черкащина» Вікторія Феофілова.

Тим часом керівник міської архітектури Артур Савін запевняє: ні його департамент, ні виконком нікому не давали жодних дозволів для ведення будівництва на цій ділянці. –

– Ніяких дозволів на забудову ми не давали. Наш департамент розглянув звернення власника земельної ділянки, видав обмеження та умови, які передбачають погодження забудови з усіма інстанціями та інспекціями, — коментує посадовець.

У міській архітектурі запевняють: на момент суспільного розголосу питання вивчалося та досліджувалося посадовцями. А власник земельної ділянки просто огородив її парканом.

Втім городяни, не маючи особливої довіри чиновникам, вирішили діяти на упередження та зареєстрували електронну петицію на сайті міськради. У ній ініціатори та підписанти вимагали у міської ради Черкас зупинити знищення архітектурної пам'ятки за адресою: вул. Байди Вишневецького, 2.

- Цей будинок є архітектурною пам'яткою. Особняк Кринського був побудований в 1907 році і має привабливий для містян та гостей міста вигляд, органічно вписується в зону під назвою "Старі Черкаси". Повз цей будинок проходить один із туристичних маршрутів, що веде до історичної та археологічної пам'ятки, де був розміщений перший Литовський Замок, — йдеться у петиції, зареєстрованій активісткою Софією Костюченко. — Район, у якому розташована будівля, належить до двох значущих зон нашого міста: заповідна охоронна територія "Черкаські Берегові схили" та "Культурний шар пізньосередньовічного міста (чотирнадцяте-вісімнадцяте сторіччя)".

Як розповів археолог Михайло Сиволап, це місце наразі не досліджене. У кожномі кубометрі землі тут – до десятка артефактів, тому, знищувати його забудовою не можна.

Тим часом ясність у ситуацію вніс керівник муніципальної інспекції міста Станіслав Коломієць. За його інформацією, торік забудовник  дійсно викупив земельну ділянку за цією адресою для зведення багатоповерхівки і отримав відповідні документи. Та, зважаючи на його історичну цінність, департамент архітектури та містобудування ЧМР скасував раніше видані містобудівні умови та обмеження.

- З цього моменту здійснення будь-яких робіт тут є незаконним, а на швидку руку встановлений паркан навколо прилеглої пішохідної зони підлягає знесенню. Ми викликали на місце представника компанії-забудовника та зобов‘язали їх провести демонтаж конструкцій, крім того на відповідальну особу було складено протокол про адміністративне правопорушення, — роз'яснює у своєму відеозверненні Станіслав Коломієць.