Абрикос на Черкащині не буде через хворобу моніліоз

Холодна весна обіцяє на Черкащині дефіцит фруктів. Абрикоси вже відцвіли, однак на деревах не видно жодної зав'язі. Цвіте вишня, черешня. На черзі — яблуні й груші. Чи будемо цього року з фруктами — запитуємо наших експертів.

— Абрикос немає не через холодну погоду, а через хворобу, яка називається моніліоз, — каже фермер із села Чижівки Звенигородського району Василь Курдус. — Це грибкове ураження з'являється, коли тривалий час ідуть дощі й спостерігаються низькі температури, — каже Василь Олександрович. — Збудник потрапляє в дерево через квітку й може спричинити навіть загибель рослини. Процес інфікування відбувається дуже швидко: квітки можуть поникнути за одну ніч, молоде листя на пагонах раптово буріє й засихає, але тримається на гілках, залишаючись джерелом зараження інших дерев у саду. Дерева треба обробляти від моніліозу й усе буде гаразд. Тобто абрикос не буде не через заморозки чи дощі, а саме через хворобу, яку власники домашніх садків просто проігнорували.

За словами фермера, моніліоз (моніліальний опік) вражує 12 видів дерев, серед яких абрикос, персик, вишня, слива тощо потребує вчасного оброблення дерев відповідними препаратами.

Ураження плодових дерев відбувається в період цвітіння, особливо у вологу погоду. Збудник проникає через квіти в гілки і швидко розвивається в них, уражуючи  листки, квітки, бруньки, зав’язі, плоди, гілочки і пагони. На листках спочатку виникають дрібні червонувато-фіолетові або малиново-бурі плями. Тканина в місцях ураження відмирає і набуває світло-коричневого забарвлення. Пізніше вона випадає, листки стають дірчастими, навколо дірок залишається червоно – бура або малинова облямівка. На гілочках, пагонах, бруньках з’являються невеликі круглі червоно – фіолетові плями. Пошкоджені гілки виглядають як обгорілі (звідси й назва хвороби — опік), засихають, а сильно уражені дерева гинуть.

Обмежить поширення хвороби застосування препарату Блюз, Хорус, Скор, Світч, Топсин М  до цвітіння, після цвітіння — залежно від погодних умов. Обприскування сумішшю препаратів Хорус та Скор. Зазначені препарати захистять  дерева і від інших грибкових захворювань (коккомікоз, клястероспороз, кучерявість листя персика)

У нас відцвіли лише абрикоси. Цвіт є на вишнях, абрикосах, яблунях і грушах. Очевидно, якщо порівнювати з минулим роком, то овочів буде менше, але вони будуть. Посипати голову попелом зарано.

— Бджоли літають, хто би там що не казав, — розповідає пасічник із Тального Микола Слободяник. — А раз літають бджоли, значить щось запилиться й виросте. Зараз казати про види на майбутній урожай рано, треба дочекатися зав'язі на деревах. Твердо можна сказати, що лише абрикос не буде. За решту фруктів не так тривожно.  Хоча цвітіння дещо дивне. Бачу по вишні: на деякі гілки всипані цвітом, деякі лише розпускаються, а деякі вже й опадають. Такого раніше не помічав.   

Таку ж думку мають і інші фермери.

Абрикос не буде, але на решту фруктів цілком можемо розраховувати, — каже фермер із Шаулихи Тальнівської громади Андрій Маленко. — З великим рахунком абрикосових садів у нас ніхто не закладає. Інша справа — черешні та яблука. Черешня вже цвіте гарно, і, здається, цьому ніщо не може завадити. На яблунях теж достатньо цвіту. Тому, сподіваюся, будемо з врожаєм.

Редактор газети “Трудова Слава” із Кам'янки Віталій Іванченко абрикос теж не вирощує.

— Моніліоз найбільше вражає абрикоси й виноград. Зараз активно цвітуть персики й черешні. Готуються цвісти яблуні й груші. Бджоли активно літають, тому я не бачу загроз для цих рослин. Майбутнє похолодання до 10-11 градусів мене не дуже непокоїть, бо для цвіту страшним є мороз, а не дощ. Думаю, фрукти цього року будуть хоч і менше аніж минулоріч.

Погодні умови на Черкащині розвиваються не за правилами. Підтвердженням тому є хоча б той факт, що початок квітня був на 2º тепліший за норму, з денними 16-18º тепла та температурним фоном початку травня, а святкові вихідні були холодними. Дощів випало більше двох місячних норм за два тижні. Верхні шари ґрунту надто зволожені що призвело до припинення польових робіт.

До кінця квітня переважатиме хмарна погода з температурним фоном в межах та дещо нижче норми. При цьому нічних та ранкових заморозків не очікується. Тепліше стане лише з початку травня.